25 Nisan 2016 Pazartesi

Orta Zekalılar Cenneti - Zülfü Livaneli

Orta Zekalılar Cenneti - Zülfü Livaneli

        Livaneli'nin köşe yazılarından oluşmuş bir kitap, toplumdaki yozlaşmayı anlatıyor. Genel olarak iktidar sahiplerinin tabana inerek oy potansiyeli yüksek kesime hitap eden politikalar gütmesi eleştirisi var. Demokrasilerin cevap veremediği sorunlardan bir tanesi, cahil kesime inen partiler Avrupa genelinde başarılı oluyor. Bu başarının kalıcı olması için ise toplumda aristokrat kesimin ezilmesi ya da azaltılması gerekiyor. Kitaptan öğrendiğim en ilginç araştırma sonucu ise, Osmanlı döneminden beri gelen köklü aile kavramı hep farklı sebeplerle yok edilmiş. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra aristokrat kesim yaratılamamış. Yaratılan zengin görgüsüz aile kavramları da eğlence kültürünü bile bitirmiş. Eğlence kültürü olmuş gürültü yapma rezilliği olmuş. Bir yerde çok eğlenen insanların neden sesi kısılır bu sorgulanıyor. Yanındaki ile bile konuşurken bağırarak konuşuyorsunuz. Her duyduğu Ortadoğu ezgileriyle göbek atan çok büyük bir kitle var. 
Ben roman okumam diyen ve bununla övünen cahil, görgüsüz, sonradan görme, zenginler üretmişiz.

         Bunlara ek olarak orta zekalılar uyanık, ikiyüzlü, riyakar ve korkaktırlar. Statükocu ve sürüden ayrılma cesaretini gösteren bireylerin önünü tıkamada ustadırlar. Ve ne yazık ki Nazım'ın dediği gibi:

''Onlar ki toprakta karınca,
suda balık,
havada kuş kadar
çokturlar;

korkak,
cesur,
cahil
hakim
ve çocukturlar

ve kahreden
yaratan ki onlardır''

Aşağıdaki bülten www.dr.com sayfasından alıntıdır.

                   

1991 yılında yayınlanan Orta Zekâlılar Cenneti ile 2010 yılında yayınlanan Sanat Uzun, Hayat Kısa'dan derlenen yazılar elden geçirilmiş yeni baskısıyla okurlarla buluşuyor.

"Orta Zekâlılar Cenneti'ni yazdığım yıldan bu yana, Türkiye'de ve dünyada çok şey değişti ama gözlemlerime göre 'orta zekâlı'ların iktidar alanı daha da genişledi, neredeyse başa çıkılmaz bir ortak paydaya dönüştü. Toplum kaliteyi -deyim yerindeyse- kusmaya başladı, iyiliğin yerini kötülük, temizliğin yerini pislik, hakkın yerini haksızlık, kibarlığın yerini kabalık, ahlakın yerini ahlaksızlık alma yolunda epey ileri gidildi.

Ne olup bittiğini anlamamıza destek verebilecek böyle bir kitabı yeniden yayınlarken, iki ayrı kitaptan, yani Orta Zekâlılar Cenneti ile daha sonra yayınlanmış olan Sanat Uzun, Hayat Kısa'dan bir derleme yapmayı ve birlikte sunmayı istedim. İçimden öyle geldi. Umarım okurlar bunu uygun karşılarlar."
-Ömer Zülfü Livaneli -
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme